Filo Kiralama

ÜNAL FİLO KİRALAMA

ANKARA ARAÇ KİRALAMA - FİLO KİRALAMA KONUSUNDA KAZANIMLAR AŞAĞIDAKİ GİBİDİR; 

UNALFİLO Ankara Oto Kiralama dan , Filo kiralama yapan Firma, elindeki mevcut araçların 2. el satışından dolayı; yüklü oranda nakit avantajı elde eder. Bu nakit bedeli, firma gerektiğinde başka yatırımlar için kullanabilir. 2. el satışından sağladığı geliri nemalandırarak faiz geliri ile kira bedellerini zorlanmadan ödenebilir. 

Aylık ödemeler sayesinde maliyet sabitlenir ve düzgün bütçe elde edilir. 

UNALFİLO Ankara rent a car a yapılan kira ödemeleri , şirket bilançosunda pasifte yer almadığı için kredi imkanlarını etkilemez.

Otomobil banka kredisi ile alınsa bile en az %25-30 oranında peşin para bağlanması gerekmektedir. AYLIK VE YILLIK araç kiralamada; şirket sermayesinde bu hizmet için, toplu bir para çıkışı olmaz ve şirket bu kazancını başka yatırımlar için kullanabilir.

Kiralama bedeli için aylık faturalar kesilir. Bu faturaların, direkt gider yazılabilmesi vergi avantajı sağlar. Böylelikle KDV; faturayı takip eden ilk ay mahsup edilerek, daha az KDV ödemesi sağlanmaktadır. Ayrıca, aylık kira bedeli faturalarının tamamı, 3 aylık bilanço döneminde gider olarak kaydedilebilir.

Periyodik servis, bakım-onarım ve diğer bütün zorunlu ödemeler (kiralama süresi boyunca; kasko, trafik sigortası, Ocak ve Temmuz dönemlerindeki MTV, eksoz ve fenni muayeneler,) kiralama şirketi tarafından yapılır. Dolayısı ile; otomobilleri kiralayan şirket personel ve zamandan tasarruf sağlar. Personele ödenecek olan maaş, sigorta, ikramiye ve yan ödemeler gibi pek çok maliyeti şirket ödemek zorunda değildir.

Muhasebe otomobiller ile ilgili; yüzlerce fatura ya da fiş ile uğraşmaz. 12 aylık kira sözleşmesi yapıldı ise ; sadece 12 adet fatura ile tüm kontrolü sağlar. Muhasebe, yıllara sari amortisman ya da yeniden değerlendirme, finansman giderleri gibi detaylarla uğraşmak zorunda kalmaz. Uzun dönem kiralama bu yönü ile; muhasebeye zaman açısından ciddi avantajlar yaratır.

Yakıt faturalarının %100`ünün gider olarak kaydedilmesi de vergi avantajları yaratır. Normal şartlarda, firma aktifinde yer alan otomobillerin sadece %40 ya da 50`si gider olarak kaydedilir.

Otomobillerin satın alınması sırasındaki, plaka ve tescil işlemleri için noter masrafları, vekaletname hazırlanması gibi zahmetli işlemlerle uğraşılmaması zaman avantajı yaratır.

Otomobil 50.000 km. geldiğinde, lastik değişimi ücretsiz olarak yapılır. Özellikle çok sayıda araç filosu olan şirketler, lastik değişimi için yüklü bedeller ödemek zorunda kalmazlar. Lastik değişimi kış aylarına denk geldiğinde, personel güvenliği açısından kar lastiği ile de değişim yapılabilir.

Otomobil eğer kredili alındı ise ve hasarının yüksek olması durumunda, hasar ödemesinin yapılabilmesi için önce kredi borçlarının tamamının ödenmesi gerekmektedir. Aniden ortaya çıkan bu durum, şirketlere yüklü oranda külfetler getirmektedir. Oysa ki; otomobilin uzun dönem kiralanması durumunda, firmalar bu tür riskler ile karşı karşıya kalmaz. Ünal Ankara Rent a car , hasarlı olan otomobilin yerine de hemen muadil başka bir otomobil verilir.
Özellikle otomobilin çalınması, kaza yapması ya da periyodik bakımlarının uzaması halinde yerine muadil başka bir otomobil tahsis edilir. Böylelikle firmaların iş devamlılığının sürdürülmesi sağlanır. Ayrıca şirketler bu tür durumlar için ekstra otomobil almak zorunda kalmayacağından dolayı; uzun dönem araç kiralama, ayrı bir maliyet avantajı yaratır. Ünal Ankara Oto Kiralama bu konuda da avantaj sağlar.

Otomobilin satın alınması durumunda, ortalama 2 - 2,5 yıl sonra otomobilin ekonomik ömrü zaten dolmuş olacaktır. Bu süreden ortalama 1 yıl sonra otomobiller genellikle satılmaktadır. Bu durumda; firmalar otomobil satış bedeli üzerinden ciddi oranda kar elde etmiş (!) gözüktüğünden, olmayan bu karın bir de vergisini vermek zorunda kalmaktadırlar. Otomobillerin satın alınmasından dolayı; şirket ciddi oranda finansman kaybı ile karşı karşıya kalmaktadır. Oysaki, Ünal Ankara Araç kiralama da bu tür kayıplar söz konusu olmamaktadır.

Otomobillerin 2. el satış riski, ortadan kalkar.

Uzun dönem araç kiralamada ödemeler, azalan ya da artan bakiye şeklinde ya da ara ödemeli olarak da yapılabilir. Bu da Otomobil kiralayan firmalara daha esnek ödeme imkanı yaratmaktadır. Ayrıca yıl sonlarında, azalan bakiye ile ödeme imkanı olması, otomobil filosu kiralayan firmalara vergi avantajları yaratır.

Kiralama dönemi sonunda; müşterinin talepleri doğrultusunda otomobiller değerlendirmeye alınır veya yeni modelleri ile yenilenebilir.

Otomobillerin satın alınması durumunda; ortaya çıkan finansman kaybı yerine, eldeki finansmanın üretime aktarılması söz konusudur. Üretimin arttırılması da ciroların ve karlılığın yükselmesini sağlayacaktır. Bu yönü ile filo kiralama, şirketlere bir bakıma finansman desteği de sağlamaktadır.

"LEASING" te operasyon masrafı adı altında, leasing firmalarına göre farklılaşan dosya başına 500-1000 $ arasında bir ödeme talep edilir. Ünal Ankara Kiralık Oto da bu tür bir ödeme söz konusu değildir.

"LEASING" te, otomobilin aylık kira bedeli üzerine, otomobilin kasko bedeli ile birlikte diğer masrafları eklenir. Filo kiralamada, kira bedeli üzerine ekstra ödemeler ilave edilmez.

Leasing firması, kiralanacak otomobilin cinsine ve değerine göre ilave teminat isteyebilmektedir. AYLIK VE YILLIK kiralamada bu tür ek teminatlar istenmesi söz konusu değildir.

"LEASING" te, sözleşme gideri ve noter masrafları adı altında, otomobil başına 150-400 $ arasında bir bedel talep edilmektedir. Ünal Ankara Araba kiralama da bu tür bir ödeme söz konusu değildir.

Bazı leasing firmaları, otomobilin taşıt alım vergisi, ek taşıt alım vergisi, çevre kirliliğini önleme fonu, eğitime katkı fonu, taşıt pul bedelleri ve plaka masraflarını firmalardan peşin olarak istemektedirler. AYLIK VE YILLIK kiralamada bu tür bir peşin ödeme istenmemektedir.

Leasing firmaları kira ödemelerinin başlangıcı ya da bitiminden itibaren yıllık bazda 100-300$ arasında, otomobil başına kira talep etmektedirler. Ünal Ankara Filo kiralama da, bu tür bir ödeme söz konusu değildir.

Leasing firmaları binek otomobil için; kira bedelleri üzerine, otomobil motor hacmi ve ağırlığına bağlı olarak %26 ya da %40 oranında KDV eklemektedir. Oysaki, Ünal Filo Kiralama da bu oran %20 dir.

Leasing firmaları otomobillerin periyodik bakım, 40.000 km deki lastik değişimleri, ayrıca otomobilin hasarlı ya da tamirinin uzun sürmesi durumunda muadil başka bir otomobil tahsisi de yapılmamaktadır. Ünal Filo kiralama da ise bu tür hizmetler için ekstra bir ücret alınmamaktadır.

Otomobil bakımları ve otomobil ile ilgili her türlü hizmet kiralayan firma tarafından yapılmak zorunda hem muhasebe sistemini gereksiz meşgul eder hem de gereksiz oranda personel istihdam etme zorunluluğuna sebep olurlar. Oysaki filo kiralamada yüzlerce fatura ya da harcama belgesi yerine, sadece kiralama süreci kadar faturayla ilgilenirsiniz.

Leasing firması ile 2 yıllık bir kiralama yapıldığında, otomobilin ekonomik ömrü zaten dolmuş olmaktadır. İki yıl sonunda firmanın kendi üstüne geçen otomobil, zaten ortalama 1 yıl sonra satılmaktadır. Satış değeri de o günkü kasko değerinden olmak zorundadır. Bu durumda; firmalar otomobil satış bedeli üzerinden ciddi oranda kar elde etmiş (!) gözüktüğünden, olmayan bu karın bir de vergisini vermek zorunda kalmaktadır. Leasing firmaları bazı durumlarda otomobilin satışından kaynaklanan KDV farkını da kiracıdan isteyebilmektedir. Oysaki, Ünal Ankara oto kiralamada bu tür kayıplar söz konusu olmamaktadır.
Whatsapp Telefon